Látásjavító műlencse műtét: A leggyakoribb tévhitek

      Látásjavító műlencse műtét: A leggyakoribb tévhitek bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Ha a látásunkról van szó, akkor mindent megtennénk, hogy ne legyen vele probléma. Azonban sok embernél mégis előfordul, hogy örökletes betegségek hatására a látás romlani kezd. Viszont majdnem minden problémára megoldást jelent a látásjavító kezelés. Miért van rá szükség? Dr. Nagymihály Attila látásjavító műlencse műtét kisokosa külön kiemeli ennek a fontosságát. Ha egy előrehaladottabb állapotról van szó, akkor a beavatkozás nehézségekbe ütközhet. Pontosan ezért célszerű mindenkinek, akinek gond van a szemével, szemész szakorvoshoz ellátogatni.

A látásjavító műtét egy komplex megoldást jelent. 45 év felett már egyre több embernek van szüksége szemüvegre. Leggyakrabban a közellátás problémái miatt. Ilyenkor szoktak olvasó szemüveget felírni. Természetesen, ha valakit idegesít a szemüveg, akkor választhat kontaktlencsét is. Azonban, ha Ön egyiket sem szeretné, akkor helyettük döntsön inkább a műlencse beültetés mellett! Sokan azt gondolják, hogy ez a beavatkozás fájdalommal jár. Ez azonban nem igaz. A műtét előtt ugyanis fájdalomcsillapító cseppeket alkalmaznak. Mivel ezt a speciális összetételű cseppet többször is becsepegtetik a szembe, garantáltan nem fog semmit sem érzékelni a vágásból.

Hogyan történik pontosan a műlencse behelyezése?

Ha a vizsgálatok során mindent rendben találtak, akkor megtörténik az előjegyzés. A műtét előtt be kell tartani néhány óvintézkedést. A beavatkozás során elzsibbasztják a szemet helyi érzéstelenítő tartalmú szemcseppel. Ez nem okoz kellemetlen érzést, csupán gátolja a műtét közbeni fájdalomérzetet. A műlencse mindig egyedi, hiszen a szem adottságai eltérhetnek. A szaruhártyán ejtett 2-3 milliméteres vágáson keresztül a sebész kihúzza az elhomályosult, gondot okozó szemlencsét.

Majd ezt követően, ugyanezen a bemetszésen keresztül behelyezi az új műlencsét. Ha minden rendben ment, akkor az orvos öltésekkel zárja le a vágás helyét. Ehhez felszívódó varratot használnak. Teljesen normális jelenségnek számít, ha a műtét utáni napokban még nem teljesen éles a látás, azonban ez idővel egyre jobb és jobb lesz. Viszont ahhoz, hogy a látás megfelelő ütemben javulhasson és ne alakuljanak ki szövődmények, a következőket be kell tartani. Nem lehet 1 hónapig uszodába, nyílt vízre és természetes vizekre menni. Továbbá, kerülni kell a szoláriumot, gőzkabint és szaunát is 4 hétig.

Mik fordulhatnak elő a műlencse műtét után?

Leggyakrabban fényérzékenység fordul elő a műlencse kezelést követően. Éppen ezért, 1 héten keresztül javasolt a napszemüveg viselése. A műtétet követően fájdalom bár nem várható, viszont könnyezés és fényérzékenység igen. Lencsétől és egyéni adottságoktól függően, a látás élesedése 4-14 nap alatt várható.

Sokan nem tudják, de sajnos számolni kell a látás ingadozásával. Vagyis lehet, hogy egyszer jobb lesz, máskor pedig rosszabb. Viszont ez a különös jelenség nem tart tovább 6 hétnél. 6 hét kell ahhoz, hogy a heg szépen begyógyulhasson és a páciens megszokhassa a műlencsét. A látásjavító műtét után 1 héttel már lehet nehezebb súlyokat is emelni.